Tajomstvo dlhovekosti je prezradené

2 07 2010

Na prvý pohľad to vyzerá rozumne: ovocie, zelenina, orechy obsahujú veľa látok dôležitých pre zdravie, tak nemôže byť zlé izolovať ich, zabaliť do tabletky a jesť podľa potreby. Čo viac by ste si želali?

Ukazuje sa však, že pre každodenný život ľudí je to nielen cesta k zbytočne drahému moču, ale navyše potenciál ani tých najlepších tabletiek nedosahuje biologickú hodnotu prírodných zdrojov vitamínov a fytochemikálií.

Ako je to možné? Vedci to vysvetľujú tým, že kým napríklad beta-karotén v tabletke je čistý a koncentrovaný, karotenoidy v marhuli alebo mrkve (a je ich vyše 300!) pôsobia synergicky a ich účinok si telo dokáže prirodzene regulovať. Navyše: syntetický beta-karotén má formu all-trans, kým prírodný obsahuje prevažne 9-cis formu. Rozdiel je len v geometrii molekuly, ale dopad na organizmus značný: syntetický beta-karotén môže podporovať vznik rakoviny!

Syntetické formy niektorých – inak veľmi dôležitých – látok v nadmerných dávkach je škodlivá (beta-karotén, E vitamín) alebo je neúčinná (vitamín C, vitamín D).

Niektoré syntetické formy používaných vitamínov (E a D) sú zase menej účinné ako prírodné formy alebo ich užívaním ľahšie dôjde k predávkovaniu s toxickými účinkami.
Dvojnásobný nositeľ Nobelovej ceny Linus Pauling napísal vo svojej knihe Ako dlhšie žiť a lepšie sa cítiť, že optimalizácia výživy s nevyhnutnými doplnkami, predovšetkým s prírodným vitamínom C, môže viesť k tomu, že priemerný ľudský vek sa predĺži o 25 až 35 rokov a že vysokej staroby sa človek dožije v optimálnej telesnej kondícii, v plnej psychickej a fyzickej aktivite a duchovnej sviežosti (on sám bol známy tým, že ešte aj ako 90 – ročný podnikal prednáškové turné).
Vitamín C ovplyvňuje úspornosť krvného obehu, lebo zlepšuje naše využitie kyslíka.
Pochopiteľne, výdatný telesný pohyb sa tým nestáva zbytočným.
Starnutie sa začína vo väzive. Tam vitamín C veľmi pomáha, lebo podporuje vznik kolagénu bez toho, že by sa s ním zlučoval.

Ťažko je uveriť, že aj tá najlepšia dúhová tabletka s látkami „akože“ od A po Z, zabezpečí telu všetko to, čo potrebuje, aby odolávalo náporu nášho každodenného života. Dajme prednosť prírodnej forme. Urobíme pre svoje zdravie viac, ako alchýmiou v tabletkách.

 

Advertisement

Akcie

Informácia

Jedna odpoveď

29 01 2014
Dominik Jenik

Tajomstvo vitaminu C je praveze v tom ze nie je mozne jeho nedostatok nahradit stravou, iba ze by ste kazdy den zjedli vlecku pomarancov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s
%d blogerom sa páči toto: