Vyliečme sa z obezity

15 07 2010

Obezita je komplexná porucha, kde nadváha je len vrcholom ľadovca.

Skutočnou príčinou resp. príčinami môžu byť telesné alebo psychické poruchy.

Prekyslené telo

Mať prekyslené telo znamená, že sa dostávame sa do stavu známeho pod názvom inzulínová citlivosť. Naše telo je prinútené produkovať veľké množstvá inzulínu a zaplaví sa ním tak, že neznehodnotí žiadnu dostupnú kalóriu a všetky starostlivo premení na tuk.

Predpokladá sa, že kyslé pH okamžite signalizuje silnú reakciu na hroziaci hlad, ktorý priamo významne ovplyvní veľmi dôležitú a veľmi citlivú inzulín-glukagónovú rovnováhu. Tým, že sa naruší táto rovnováha v prospech inzulínu a telo ho produkuje viac ako zvyčajne, vzápätí sa začne vytvárať viac tuku a ukladá sa do zásoby. Vo všeobecnosti platí, čím viac inzulínu má telo k dispozícii, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa tuk bude tvoriť a uskladňovať, než že sa spotrebuje a spáli ako energia, čo je naopak úlohou glukagónu. Ak je hladina pH v našom tele zdravá – slabo zásaditá (alkalická), neporuší sa inzulín-glukónová rovnováha. Tento rovnovážny stav umožní normálnu metabolickú aktivitu spaľovania tuku a jeho premenu na energiu. Navyše sa zistilo, že pri zdravom pH je tiež menej pravdepodobný výskyt jo-jo efektu.

Psychické problémy

Negatívny vplyv môže mať taktiež psychická trauma s reaktívnou depresiou, prípadne psychické napätie, kde jedlo pôsobí ako upokojujúci faktor. Pre vznik obezity sú rizikovejšie niektoré  životné obdobia ako je puberta, tehotenstvo, dlhé dojčenie, klimaktérium, nástup do dôchodku alebo na materskú dovolenku.

Diéty

Zloženie našej stravy je často nevhodné, na čom sa podieľa celkový životný štýl či stereotyp (rýchle občerstvenie, nedostatok času na pokojné konzumovanie stravy). Aj rôzne zaručené redukčné diéty po predchádzajúcich hrubých stravovacích priestupkoch potom následným jojo efektom vedú k nadváhe. Treba súhlasiť s tézou, že veľmi častou príčinou obezity sú práve opakované redukčné diéty.
Zdravotný problém

Je to predovšetkým znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza) a zvýšená hladina hormónov kôry nadľadvín (Cushingov syndróm).

Tu je treba bezpodmienečne konzultovať lekára a liečba takejto obezity musí byť veľmi komplexná a pozvoľná..

Lieky

Niektoré antidepresíva, psychofarmaká, lieky na ukľudnenie a hormonálna liečba ovplyvňujú metabolizmus.

Obezita ako symbol na duchovnej úrovni

Hľadanie pozornosti, potreba lásky a pôžitku. Jedlo je náhrada za pocit bezpečia a za nenaplnenú lásku. Ochranná tuková vrstva symbolizuje ochranný obal pred zranením tela. Nič sa k nemu nedostane.

Odporúčam prečítať článok:  Čo ešte možno o chudnutí neviete

a  Pozor na prekyslené telo

Advertisement

Akcie

Informácia

Jedna odpoveď

16 07 2010
Minne

Pravdivý článok, ďakujeme. Posielam ďalej 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s
%d blogerom sa páči toto: