Voňavá Baza čierna

27 05 2010

Účinné látky a pôsobenie: Kvet obsahuje hlavne silice, glykosid rutin a sambunigrin, cholin, účinné látky blízke hormónom a trieslovinu. V zrelom plode sú organické kyseliny, cukor, anthokyanove farbivo, vitamín A , C a silice.

Kvety pôsobia na zníženie horúčky a diaforeticky (zvyšujú vylučovanie potu). Používa sa pri nachladnutí a pri horúčkovitých ochoreniach dýchacích ciest a všade tam, kde predpokladáme, že potná kúra má svoje terapeutické zdôvodnenie.

Veľmi dobré terapeutické výsledky a antineuralgické účinky má šťava z plodov bazy. Boli  preukázané u bolestivých zápaloch  periferných nervov (ischias, bolesti chrbta apod.). Ďalej sa používa k utíšeniu kŕčov tráviaceho traktu a pri nafukovaní. Plody mierne preháňajú.

Duchovné a duševní pôsobenie bylinky “Vyženie zlého ducha, chráni dom, očisťuje dušu a ducha, otvára lásku, dáva priestor a silu k pôsobeniu dobra pre druhých.”

Bazový ocot: na unavené svaly, po námahe, masírovať údy. 1 – 2 kvety naložiť do 1 l klasického octu, nechať stáť 14 dní na slniečku.

Recept na výborný med: Veľkú hrsť bazového kvetu, 1 liter vody, 1 rozkrájaný citrón (kôru dôkladne umyť). Varíme 10 minút, necháme 24 hodín ustáť, precedíme, pridáme 1,5 kg cukru  a na miernom ohni 1 hodinu varíme.

Recept na sirup z kvetov: 2 litre vody + 40 kvetov bazy, 24 hodín vylúhovať. Pridá sa 5 dkg kyseliny citrónovej + celý citrón nakrájaný na kolieska. Precediť cez sitko, pridať 2,5 kg cukru a prevariť.

Recept na sirup z plodov: Na 1 kg vylisovanej šťavy 1 liter vody a 1 – 1,5 kg cukru. Pridať štipku kyseliny citrónovej, citrón . Mierne povariť, scediť do fliaš. Pokiaľ chcete mať preháňadlo, nevariť. Varením sa zmenšuje tento účinok. Používa sa 1 lyžica do pohára vody.

Advertisement

Akcie

Informácia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s
%d blogerom sa páči toto: