Nechtík lekársky takmer na všetko

19 07 2010

Účinné látky: Obsahuje hlavne silice, saponín, asi 19% horčiny kalendenu a kalendulinu, rôzne karotenoidy, kyselinu salicylovú. Hlavným nositeľom účinku sú polyacetylenové zlúčeniny. Nechtík má podobné účinky ako arnika, ktorá je ale zákonom chránená.

Vnútorné použitie

Nechtík lekársky je bylinné antibiotikum. Pôsobí spazmolyticky ( kŕče uvoľňujúci ), zastavuje ďalší rast baktérií. Má protizápalové účinky, lieči črevný katar, močové ústrojenstvo, ľadviny. Má protirakovinové účinky ( nepoužívať vnútorne pri metastázach, len obklady )  Odporúča sa užívať pri chorobách žlčníka, vyvoláva zvýšenú sekréciu žlči. Ďalej pri chorobách  pečene, pri žltačke, zbavuje telo toxínov. Spôsobuje potenie, upravuje menštruáciu.

Pri vonkajšom použití

Urýchľuje hojenie hnisavých a zle sa hojacich rán zo zapáleným okolím a užíva sa aj proti plesniach a pri bércových vredoch. Lieči omrzliny, aj staré, hojí zápal nechtového lôžka.
Masť : 500 g bravčovej masti sa rozohreje ako na vyprážanie rezňa, pridá sa doň 4 plné hrste čerstvých nadrobno narezaných kvetov a krátko sa popraží. Nasledujúci deň sa mierne prihreje, vylisuje cez ľanovú šatku a naplní do fliaš. Skladujeme v chladničke.

Duchovné a duševné pôsobenie  bylinky: Bylina dáva telu čistotu, vyčistenie.

Symbolika bylinky: Keď ju nájdeš vo svojom čaji, čo ti hovorí?  Slnko a teplo do byliny zostúpilo, aby prežiarilo teba. Tak choď a uč milosrdenstvu.

 

Advertisement

Akcie

Informácia

4 komentáre

24 01 2011
zuzu

Mám otázku: Prečo sa nechtík lekársky nesmie používať pri metastázach vnútorne. Čítala som že je vhodné ho piť so žihľahou a rebríčkom, konkrétne pri rakovine kože.

27 09 2012
asdfghj

Dobre ste čítali, čaj nechtík, žihľava rebríček v pomere 3:1:1, je to najlepšie, čo môžete piť pri akýchkoľvek druhoch rakoviny, aj keď máte metastázy, mám to odskúšané na viacerých ľuďoch.Čaj výborne čistí krv, pije sa nesladený 2-2,5 l denne,po dobu asi 2-3 mesiace, potom mesiac pauza a môže sa opakovať.Dobré je na noc podporiť prasličkovým čajom, 1 šálku pred spaním, ale nie dlhodobo, tak 2-3 týždne , potom prestávka cca mesiac a znova.

10 06 2014
Marta

Dobrý deň prajem,

prosím Vás neporadili akým spôsobom môžem užívať nechtík vnútorne. V jednej knižke som čítala že nie je vhodný na vnútorné uživanie, teraz som našla na nejakej stránke, že zápar maximálne jednu minútu? Rada by som ho užívala spolu s inými ženskými bylinkami.
Ďakujem velmi pekne

Marta

7 09 2014
Alžbeta Szabová

Nechtík môžeme užívať aj vnútorne, aj zvonka. Ja mám také skúsenosti, že vylieči všetky choroby, my väčšinou užívame zmes byliniek a nechtík nemôže chýbať. Má protizápalové, protirakovinové účinky. Najlepšie je užívať každú bylinku čerstvú, aj nechtík, näjme pri vážnejších ochoreniach. Keď v zádradke máme nechtík a chceme uskladniť na zimu, aby sme mali stále doma, treba zbierať kvetinky nechtíka, pri splne alebo pri cúvajúcom mesiaci. Každá bylinka má najväčšiu moc pri splne. Nechtík lek. – každú dávku zberu odporúčam zvlášť sušiť na chládku, v dobre vetranej miestnosti a každú dávku treba uskladniť zvlášť do fliaš.
Kedy nemôžeme zbierať bylinky na uskladnenie? : – po daždi 24 hodín nie,
napr. nechtík je najlepšie zbierať za slnečného počasia, keď je krásne rozkvitnutý
Z nechtíka robím krém, čo je veľmi účinné na kŕčové žily a nechtíkovú tinktúru, ktorá vždy pomáha na všetko, dá sa povedať. …..pri boľavom, zapálenom mieste, pri nepokoji pŕs, nádory sa stratili od tej tinktúry.
Nechtíková tinktúra : 1 plná hŕsť nechtíkových kvetov dámedo 1 l pravej vínovice, necháme odstáť 2 týždne a po dvoch týždňoch precedíme a dáme do fľašky. Môžeme aj vnútorne užívať, ale najlepšie je zvonka, keď máme problém napr. s pŕsami, za deň často, to znamená aj 20 x za deň, rýchlo sa nám uľaví a nádor sa stratí.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s
%d blogerom sa páči toto: