Má protizápalové účinky, zároveň pôsobí na cievy; zvyšuje v nich prietok krvi a znižuje ich priepustnosť. Zvyšuje lymfatickú cirkuláciu, čím urýchľuje vstrebávanie opuchov. Rastlinka vďaka flavonoidom zmierňuje príznaky cievnej nedostatočnosti.
Komonici sa priznávajú upokojujúce, uspávacie, močopudné a mierne protizrážavé účinky. Hoci chráni cievy, odporúča sa výhradne na nezávažné obehové poruchy a praskajúce podkožné vlásočnice. Používa sa aj pri neurózach, nespavosti, hystérii, klimakterických ťažkostiach a bolestiach hlavy, pri zápaloch horných dýchacích ciest a zápaloch močového mechúra.
Pri vonkajšej aplikácii sa prejavuje odkrvovacia schopnosť, čo sa využíva najmä pri podráždených očiach. Vo forme kúpeľov a obkladov pri bolestiach kĺbov, vredoch a zápaloch stredného ucha.
Keď sa vloží do skrine, odpudzuje hmyz a bielizeň nasiakne jej vôňou.
Na kŕčové žily
Komonicu lekársku zalejeme červeným sudovým vínom a necháme postáť tri týždne. Zlejeme do fľaše a užívame 3x denne jednu polievkovú lyžicu.
Komonicu by nemali užívať pacienti, ktorí majú lieky proti tvorbe krvných zrazenín.
Podľa Michio Kushi sú krehké cievy a s tým spojené popraskané cievne kapiláry a kŕčové žily výsledkom nesprávneho stravovania. Jeme priveľa extrémne jin potravín, ako napríklad lieky, korenie, káva, alkohol, rafinovaný cukor, tropické plody, džúsy, ovocné šťavy, mlieko…
Ako prvú pomoc radí kúsok slivky umeboši raz denne.
Pridaj komentár